Pozor na povinnú elektronickú komunikáciu s Finančnou správou!

Od 1.7.2018 všetky fyzické osoby s príjmami z podnikania majú povinnosť komunikovať s finančným úradom elektronicky. V praxi to znamená, že podanie daňového priznania 2.7.2018 poštou nebude finančným úradom akceptované a vy sa pripravte na pokutu 30 EUR za nepodanie daňového priznania. Odporúčame, aby ste si nenechávali daňové priznanie na poslednú chvíľu.
Zriadenie elektronickej komunikácie nie je na počkanie. Celý proces môže trvať aj 5 pracovných dní. Do 30.6.2018 je možné nastaviť elektronickú komunikáciu s finančným úradom cez Portál finančnej správy po prihlásení menom a heslom. Od 1.7.2018 bude jediná možnosť prostredníctvom občianskeho preukazu s čipom po zriadení zaručeného elektronického podpisu (ZEP).
Kontaktná osoba:
Martin Porázik, +421 948 300444, porazikm@effix.sk
Ak ste čakali až do 2.7.2018 a nemáte platný certifikát na podpisovanie prostredníctvom občianskeho preukazu, máte len veľmi malú pravdepodobnosť, že sa vyhnete pokute za nepodanie daňového priznania. Preto neodkladajte povinnosť včas podať daňové priznanie za rok 2017. Do 30.6.2018 je možné po registrácii na Portál finančnej správy podpísať s finančným úradom Dohodu o elektronickej komunikácii. K tomu je potrebná návšteva finančného úradu. Elektronická komunikácia bude prebiehať po prihlásení sa menom a heslom. Nie je k tomu potrebný občiansky preukaz ani aktivácia certifikátov a zaručeného elektronického podpisu.
Ak si zriaďujete povinnú elektronickú komunikáciu s finančným úradom po 30.6.2018, musíte absolvovať nasledovný proces:
  • ak nemáte občiansky preukaz s čipom, na polícii si vyžiadajte nový
  • požiadajte o zriadenie elektronického podpisu – nahratie certifikátu do vášho OP. Na polícii vám vydajú aj čítačku OP
  • zaregistrujte sa na portál finančnej správy
  • cez stránku slovensko.sk si stiahnite aplikáciu na podpisovanie prostredníctvom OP
  • prihláste sa pomocou OP na stránke financnasprava.sk
  • požiadajte elektronicky o autorizáciu k subjektu (napr. vaša živnosť)